Miért fontos a gyerekek médiaoktatása?

Miért fontos a gyerekek médiaoktatása?

A digitális technológiák és a média a mindennapi élet elválaszthatatlan részeivé váltak. A gyerekek egyre jobban belemerülnek a digitális világba, ami a szülőknek megannyi új kihívást jelent és a nevelést is gyakran megnehezítheti. Arról, hogy mennyire fontos a médiaoktatás és hogyan építhető be a családi életbe kérdeztük Mgr. Lenka Regrutová, PhD. főiskolai professzort és médiaszakértőt. 

Általánosságban a médiaoktatást egy egész életen át tartó folyamatként definiálják, amely a médiaműveltség növekedéséhez kapcsolódik. A médiával kapcsolatos tudás, készségek, kompetenciák növekedéséről és a média elemzéséről, létrehozásáról és kritikus megközelítéséről van szó. “Ha elolvassuk ezt a definíciót, akkor a médiaoktatás és a médiakompetenciák fejlesztésének fontossága teljesen természetesnek és szükségesnek mutatkozik a mindennapi életben is. Ugyanis mindannyian ki vagyunk téve a különböző formájú médiatartalmaknak és különböző módon, de részt is veszünk a médiatartalmak létrehozásában,” közelítette meg Mgr. Lenka Regrutová, PhD. 

A médiaoktatás fő célja a média felelősségteljes felhasználásának támogatása és a médiatartalmakhoz való kritikus hozzáállás fejlesztése minden korosztályra vonatkozóan. “A gyerekek és fiatalok azért is képeznek egyedi csoportot, mert több területtel kapcsolatban is szükségük van felnőtt segítségre, ezért nagyon fontos a szülői mediáció kialakítása már kora gyermekkortól kezdve, nem csak a korlátozás értelmében (a médiával eltöltött idő csökkentése), hanem a médiák közös használatában és róluk való beszélgetésben, ez viszont a szülők oldaláról is igényel egy szükséges médiaműveltség szintet.”

Az egyik legfontosabb készség, amit a gyerekek a médiaoktatás által elsajátíthatnak, a médiákhoz való kritikus hozzáállás, a médiatartalmak befogadásának és magyarázatának képessége és a médiatartalom gyártása. A gyerekek különböző digitális veszélynek vannak kitéve, mint az internetes zaklatás, cyber ragadozók online viselkedése, nem megfelelő tartalom, vagy az internet- és televízió függőség. Pont a médiaoktatás segíthet a gyerekeknek felismerni ezeket a veszélyeket és védekezni velük szemben. A médiaoktatás emellett megtanít kritikusan kiértékelni az információkat és megkülönböztetni a megbízhatóakat a nem ellenőrzött forrásból származóktól. Ezen kívül a médiaoktatás megtanítja a gyerekeket mások magánéletének tiszteletben tartására és az online világban való rendes viselkedésre. “A mai gyerekeket digitális bennszülötteknek vagy digitális gyerekeknek is nevezik, ami azt jelenti, hogy a gyorsan fejlődő digitális technológiák korában születtek és már fiatal kortól képesek őket aktívan használni. Ez viszont nem azt jelenti, hogy képesek a koruknak megfelelő tartalmat kiválasztani és, hogy képesek immunissá válni a média nem kívánt hatására. Ezzel kapcsolatban viszont fontos megkülönböztetni, hogy milyen korcsoportról beszélünk, ami természetesen specifikus hozzáállást igényel és fontos ismételten emlékeztetni magunkat, hogy a gyermek erre egyedül nem képes és szükséges a felnőtt közbenjárása. Például nagyon alacsony a valószínűsége, hogy egy gyermek magától megtanulja csökkenteni a médiával töltött időt, kikapcsolja előzetes megegyezés nélkül a kedvenc játékát, meséjét, képes egyedül kiértékelni, hogy melyik tartalom előnyös számára és melyik nem, stb.”

Hogyan támogassuk a gyerekek médiaműveltségét? 

“A szülők különböző módszerekkel vehetnek ebben részt, de nem elég a szabályok beállítása, fontos a gyermekkel együtt figyelni az adott műsorokat és beszélgetni róluk. Úgy, mint más területeken, itt sem elég a tiltások és parancsok elvét alkalmazni. Az utóbbi években megannyi könyvkiadás született és a megelőzés más formája (pl. különböző podcastok), amelyek segítenek a szülőknek eligazodni a média világában és több tippet és ajánlást kínálnak, hogyan lehet beszélni a gyerekekkel a médiáról.”

Hogyan kezd el a médiaoktatást? 

  • Állíts be szabályokat a digitális műszerekkel kapcsolatban,
  • Beszélgess gyermekeddel arról, hogyan használhatja őket,
  • Kérdezgesd mit csinál az interneten,
  • Beszélj vele az online biztonságról, 
  • Segíts gyermekednek kiválasztani a neki való tartalmat az interneten, 
  • Beszélgessetek arról, milyen online tartalmak helyesek és melyek nem. 

“Én azt ajánlom, hogy minél hamarább jó elkezdeni és elsősorban magunkkal kell kezdenünk (szülők, tanárok), olyan forrásokat keresni, amelyek pozitív eredményeket érnek el a gyakorlatban is, nem megmaradni csak az időnkénti megelőző előadásoknál, amikor már valamilyen probléma adódik a gyereknél (pl. online zaklatás, játékfüggőség, stb..). 

A médiaoktatás elengedhetetlen része a gyereknevelésnek a mai digitális korban. A médiaműveltségnek hála a gyerekek tájékozott és felelősségteljes résztvevőivé válnak a digitális világnak. A médiaoktatás segít nekik fejleszteni azokat a  készségeket és kompetenciákat, amelyek a biztonságos és felelősségteljes média és digitális technológia használatához szükségesek. Vegyél részt ezért te is a gyermeked médiaoktatásában a családon belül és segíts neki magabiztosan és minimális kockázattal eligazodni a digitális világban. 


Bevásárlókosár (0)

Az ön kosara üres.