5 módszer, hogyan vonjuk be a gyerekeket a házimunkába játékosan és természetesen

Elgondolkodtál már azon, miért vetik bele magukat a gyerekek olyan lelkesedéssel a főzésbe, sütésbe, portörlésbe, porszívózásba vagy akár a teregetésbe és hajtogatásba – egészen addig, amíg ezekből nem lesz kötelező feladat? Erről mesél nekünk bővebben Mgr. Mária Spodniak Červenáková pszichológus.
A gyerekekkel végzett munkám során gyakran észreveszem, mennyire vágynak arra, hogy hasznosnak, fontosnak és ügyesnek érezzék magukat. A házimunka nagyszerű lehetőség arra, hogy ezek az igények teljesüljenek – parancsolgatás, utasítások és morcos arcok nélkül. Csak egy csipetnyi játékosságra és bizalomra van szükség.
Ma 5 módszert hoztam nektek arra, hogyan lehet ezt megvalósítani:
1. Házimunkából közös játék
Helyszín: nappali
Eszközök: zoknipárok
Feladat: megkeresni a párokat és „összeházasítani” őket
Elsőre talán butaságnak tűnik? A gyerekeknek ez kiváló alkalom a vizuális megkülönböztetés, a türelem és a humorérzék fejlesztésére.
Pszichológiai tipp: amikor a gyerekek játszanak, oxitocin, azaz boldogsághormon szabadul fel bennük. Ilyen légkörben a házimunka közös élménnyé válik.
2. Szerep, nem parancs
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Takarítsd ki a szobád!”, próbáld így:
„Ma te lehetsz a takarító főnök! Te döntöd el, hol kezdjük...”
A gyerekek imádják, ha fontosnak érezhetik magukat. Ha egy kis hatalmat adsz nekik a folyamatban, sokkal könnyebben fognak együttműködni.
Pszichológiai tipp: Az autonómia növeli a belső motivációt. És végső soron azt szeretnénk, hogy azért csinálják, mert akarják, nem azért, mert muszáj.
3. A kevesebb néha több
…vagyis: ne értékeld és ne hasonlítgasd a gyerekek teljesítményét!
Ha egy hároméves azt mondja, elmosogatja a tányért, lehet, hogy csak lefröcsköli vízzel, aztán büszkén elsétál. Ne mosd el utána rögtön, vagy legalábbis ne előtte.
Pszichológiai tipp: A gyerek a tevékenységekhez az élmények és érzések alapján alakítja ki a viszonyát. Egy egyszerű elismerés, mint például: „Tetszett, ahogy nekiláttál!”, sokkal többet ér, mint a tökéletes eredmény.
4. Lassan járj, tovább érsz!
Ismerős a mondás? A gyerekek valóban lassabban csinálnak dolgokat. Néha kiborítanak valamit, leöntenek vagy eltörnek. De ha siettetjük őket, megfosztjuk őket attól, hogy valami újat tanuljanak. A házimunka lehet csendes nevelési eszköz a felelősségtudatra, figyelmességre és tárgyakhoz való viszony kialakítására.
Pszichológiai tipp: A gyerekeknek biztonságos térre van szükségük a hibákhoz – bírálat nélkül, támogatással és humorral.
5. Alkossatok rituálékat!
Írjatok közösen például egy vasárnapi feladatlistát – de legyen minél kreatívabb és viccesebb! Például:
„Búcsú az odabent ragadt szeméttől”,
„Eltűnt zoknik nyomában”,
„Vizes balett a felmosóval”...
A heti rituálék kiszámíthatóságot teremtenek, és a gyerekek várni fogják őket.
Pszichológiai tipp: Az ismétlés pozitív érzelmekkel párosítva erősíti a szokásokat. És ami a legszebb: közös családi emlékek születnek.
Néhány gondolat a végére...
A gyerekek bevonása a házimunkába nemcsak fegyelmezésről szólhat. Lehet a kapcsolatépítés, a bizalom és az öröm útja is a mindennapokban. És ha néha nem megy? Vegyél egy mély levegőt, tegyél be egy zenét, táncoljatok – és jusson eszedbe: minden „ügyetlen” mosogatás egy apró lépés a nagy felelősségvállalás felé.